Premiera Najnowszego Raportu PARP 2023
2023-07-31
Magazyn Redystrybucji Żywności otwarty!
2023-09-19
Premiera Najnowszego Raportu PARP 2023
2023-07-31
Magazyn Redystrybucji Żywności otwarty!
2023-09-19

Nasze działania docenione w prestiżowym konkursie MKiDN „Zabytek Roku 2023”

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało miejsce oficjalne ogłoszenie laureatów konkursu „Zabytek Zadbany”, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Wydarzenie to, mające na celu uhonorowanie najbardziej godnych uznania projektów z dziedziny konserwacji zabytków, odbyło się we wtorek, 20 czerwca.
„Zabytek Zadbany” stanowi ogólnopolski konkurs, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest propagowanie i popularyzowanie najlepszych prac z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków, które zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami badań i wykonania.

Ten prestiżowy konkurs ma już długą tradycję, sięgającą blisko pół wieku. Co roku, właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości mogą ubiegać się o miano laureatów i wyróżnionych, jeśli prowadzą działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane w sposób wzorowy i konsekwentny.

W ostatniej edycji przeszło przez etap oceny formalnej aż 42 obiekty z 13 województw. Wszystkie te projekty zaprezentowały wysoką jakość i profesjonalizm w dziedzinie konserwacji zabytków. Wśród nominowanych znalazły się zarówno unikatowe zabytki o znaczeniu ogólnokrajowym, jak i te o charakterze lokalnym, które stanowią cenny element kulturowego dziedzictwa naszego kraju.

Po dokładnym przeanalizowaniu zgłoszeń, komisja konkursowa podjęła trudne zadanie wyłonienia zwycięzców spośród wielu doskonałych projektów. Wybór laureatów opierał się na ich wkładzie w ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego, innowacyjności podejścia oraz jakości wykonania prac.

Obiekt, który został wyróżniony w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem to:

  • Zespół kościoła Świętego Antoniego Padewskiego i klasztoru franciszkanów w Poznaniu, Prowincji Świętego Maksymiliana Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.
Cieszymy się bardzo z tego sukcesu zwłaszcza, że Zespół DC Centrum dołożył do niego swoją cegiełkę.