Inwestycje w BHP – warto?

Bezpieczeństwo i higiena pracy stanowi integralną część funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Ma wpływ na wiele obszarów działalności, także na osiągane wyniki ekonomiczne. Jednak pomimo całej tej wiedzy wielu przedsiębiorców nie inwestuje środków w poprawę BHP.

Tracą na tym wszyscy – od pracodawców po pracowników.

Wiąże się z tym zmniejszona wydajność z powodu absencji pracownika w wyniku choroby lub wypadku. Dodatkowo pracodawca ponosi wysokie koszty leczenia, a także często musi zatrudnić pracowników zastępczych. Znane są również przypadki pozwów sądowych za niedostateczne zabezpieczenia miejsca pracy.

Poprawa BHP powinna dotyczyć zarówno pracowników fizycznych jak i “biurowych”.

Wyobraźmy sobie dwie sytuacje:

1. Pracownik firmy budowlanej pracuje na wysokości kilkunastu metrów przy budowie jednej z kondygnacji nowopowstającego biurowca. W pewnym momencie potyka się i ulega wypadkowi spadając z rusztowania.

2. Kilka lat później w powstałym biurowcu asystentka prezesa firmy traci przytomność i zostaje odwieziona do szpitala. Powód: niedostateczna wentylacja pomieszczeń biurowych.

Opisane sytuacje są przykre w skutkach zarówno dla osób poszkodowanych jak i ich pracodawców.

Obu przypadków można by uniknąć poprzez poprawę warunków BHP. Gdyby pracownik wysokościowy posiadał sprzęt asekuracyjny (szelki i linki bezpieczeństwa) nie uległby wypadkowi. Gdyby biurowiec był wyposażony w nowoczesny system wentylacyjny, asystentka nie musiałaby jechać do szpitala.

W ostatnim czasie problem stara się rozwiązać ZUS – oferuje dotacje dla przedsiębiorców zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy.

Asystent Eksperta ds. Dotacji Unijnych

Lubimy dzielić się wiedzą

Dzięki naszym klientom zdobyliśmy ogromne doświadczenie w biznesie. Chcemy się nim dzielić, żebyś Ty mógł zawsze skorzystać z tej wiedzy.

Darmowa wycena

Oferujemy szerokie usługi dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Sprawdź naszą ofertę.

 

Więcej artykułów

Zobacz wszystkie